Apie Wade into Adventure

Taigi, išsikėlėme tikslą
apkeliauti pasaulio mokyklas, turinčias patirties kuriant bendruomenės gerbūvį drauge su vaikais. Mokyklas, kuriančias novatorišką, sąmoningumu grįstą švietimo aplinką, kurioje gali nevaržomai vystytis autentiška, sveika asmenybė. Mokyklas, kuriose mokytojas, mokinys ir jo tėvai jaučiasi įgalinti.
“Kiek daug efektyvių sprendimų, padedančių įgalinti mokyklas, jau yra pasaulyje! Kodėl gi mums nepamėginus to įgyvendinti Lietuvoje?” 
Praktika rodo, kad progresyvaus švietimo modeliai - į kuriuos sutelpa tokios ugdymo metodikos kaip Valdorfo, Montesori, Reggio Emilia, Gardnerio, Pjažė, Suzuki, taip pat demokratiniais/sociokratiniais principais grindžiama mokymo sistema, DIR metodai darbui su vystymosi sutrikimus turinčiais vaikais - teigiamai VEIKIA mokyklos bendruomenes. Šiuo metu, keliaudami po progresyvias/alternatyvias mokyklas pasaulyje bei Lietuvoje, turime galimybę tuo įsitikinti patys.
“Daugelis ugdytojų supranta, kad dabartinė švietimo sistema neatliepia šiandienos vaikų poreikių ir galimybių.”
Jie sutinka, kad didelė laiko dalis mokykloje tiesiog iššvaistoma. Nemaža dalis vaikų nenori eiti į mokyklą. Kadangi alternatyvios mokyklos prieinamos priklausomai nuo finansinės ir geografinės padėties, dauguma vaikų, mokytojų bei tėvų mano, kad neturi kito pasirinkimo ir belieka susitaikyti su tuo, kaip yra. Neseniai Lietuvoje įteisintas namų mokymas iš pirmo žvilgsnio taip pat gali pasirodyti nepatikimas ir ne(be)pažįstamas, tačiau remiantis kitų šalių gerąją patirtimi, galime atrasti ne tik išvystytų namų mokymosi pavydžių, bet ir , savireguliacinio ugdymo
(self-directed learning)
mokymo metodų, kurie dar labiau praplečia ugdymo lauką ir atveria naujas galimybes.
“Remiantis šiomis alternatyvomis, prasmingiausias mokymasis kyla iš pomėgių ir natūralaus smalsumo, per patirtį.”
Mokyklos bendruomenė siekia sukurti erdvę, kurioje vaikai gali rasti struktūrą ir palaikymą, reikalingą tiesiant savą mokymosi kelią. Tokiose mokyklose nerasite testų, klasių, privalomų namų darbų, skambučių į pamokas ar lankomumo įrašų. Pagrindinės savarankiškai besimokančių asmenų stiprybės: vidinė motyvacija, sugebėjimas pasirinkti asmeninius tikslus, savidisciplina, gebėjimas įsivertinti ir metakognityviniai gebėjimai (King, 2011). Savireguliacinio mokymosi judėjimas įgauna stiprų pamatą Amerikoje, Kanadoje, Anglijoje, Olandijoje. Tuo tarpu alumnai yra puikus įrodymas, kad šios metodikos ne tik atlieka ugdymo funkciją, bet ir ledžia mokiniams geriau pažinti save, pasaulį bei užaugti sąmoningais, sėkmingais ir laimingais žmonėmis.
“Išeitis visuomet yra ir mes siekiame, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie skirtingas, įgalinančias ugdymo galimybes.“
Lietuvoje vis dar skeptiškai žiūrima į tokias praktikas. Baimė "sugadinti" savo vaikus suteikiant jiems per daug laisvės, pasitikėjimo ir atsakomybės giliai įsišaknyjusi mūsų visuomenėje. Evoliucijos psichologas Peter Gray, uoliai kovojantis už vaikų teises ir prigimtinį smalsumą mokytis patiems, natūraliai, sako, jog prielaida, kad vaikai yra nekompetetingi, neatsakingi ir jiems reikalingas nuolatinis vedimas ir priežiūra pamažu tampa savaime išsipildančia pranašyste. Kaip pasirenkame žiūrėti į vaikus, taip jie išmoksta žiūrėti į save. Paprasta ir užtikrintai veikia.
Projekto tikslai:
  • Suburti pokyčių siekiančią švietimo bendruomenę;
  • Surinkti ir pasidalinti gerosiomis mokyklų patirtimis pasaulyje ir Lietuvoje, padėti mokykloms Lietuvoje įsigalinti;
  • Mažinti atskirtį tarp privataus ir valstybinio sektorių;
  • Supažindinti ir sustiprinti Lietuvos žmonių pasitikėjimą novatoriškomis švietimo idėjomis;
  • Populiarinti švietimą tarp jaunų žmonių, įtraukti juos į mokyklos (at)kūrimo procesus;
  • Kurti kokybišką turinį vaikams; 
  • Sukurti dokumentinį filmą apie švietimą!
“Norime prisidėti prie švietimo pokyčių ir pasidalinti gerąją patirtimi, kurią, su Jūsų pagalba, turime privilegiją pažinti šios ekspedicijos metu.” 
Paremk mūsų misiją
Naujausi įrašai
Prenumeruok Naujienlaiškį*
*ir sulauk asmeninio laiškelio kas mėnesį tavo pašte
Prenumeruoti
Wade into Adventure, VšĮ "Švietimo nuotykiai", į. k. 305421935
Mingailė Žemaitytė-Meldaikė
Tautvydas Meldaikis
VISOS TEISĖS NESAUGOMOS. DALINTIS TURINIU IR SKLEISTI ŽINIĄ SKATINTINA